Danka Šárková

Spisovatelka

Danka Šárková

Dokážete si u nás v Česku představit takovou “běžnou” ortodoxní svatbu?

Vzpomínám na to, jak jsem byla v Indii na Goa v kostele. Jak už jsem psala v minulém článku, šlo o typický katolický kostel, jen se do něho nepřišli pomodlit Evropané (až na pár přistěhovalců a turistů), ale Indové. Po několika písních, kdy mi šel mráz po zádech, začal kněz vyprávět příběh. Pro našince, který žije uprostřed Evropy, kde až na výjimky neexistuje dohodnutá svatba, a každý člověk si může svobodně vybrat partnera se kterým chce žít, muselo být takové vyprávění nepochopitelné.
Kněz totiž s úsměvem na tváři hovořil o tom, jak před nedávnem měli v kostele tři stejné ortodoxní svatby. Při takové “veliké události” jsou muž a žena postaveni před hotovou věc. Prostě se ti dva vezmou, jelikož jde o dohodnutý svazek. Jenže u ortodoxní svatby se nesmí manželé až do skončení obřadu a hostiny vidět, a tak se před oltářem objevily tři zahalené ženy. Každá z žen byla souzená předem domluvenému muži a všechny rodiny s napětím očekávaly, až kněz jejich životy spojí. Spojil je, a tak nezbylo nic jiného, než se veselit nad štěstím novomanželů.
Až sem je vše pro českého člověka sice nepochopitelné, ale stravitelné. Pak se novomanželé odebrali do svých příbytků, aby zpečetili svátost manželství. Jenže za DVA DNY se zjistilo, že dvě nevěsty se zaměnily, a tak “zneužil” manžel vlastně jinou ženu a ta už nebyla tou pannou, kterou měla být.
Jsme na jiném kontinentě a v jiné kultuře, ale i zde byl vyslechnut názor manželských párů, které sborově tvrdily: “Všechno perfektně funguje, tak nač to měnit.”
Takže z dohodnuté svatby, kdy se manželé neznali, nakonec nebyl skandál. Posuďte sami, zda to dopadlo dobře nebo špatně!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.