Danka Šárková

Spisovatelka

Danka Šárková

Jak jste na tom s úřady?

Nechci se pouštět do politických úvah a už vůbec nechci řešit stav v Česku, který se nyní děje. Nedokážu to ovlivnit, neumím to. Bohužel s byrokracií se občas setkávám jako všichni. Mám malou společnost s ručením omezeným a v ní jsem zaměstnaná plus dostávám nějaké honoráře za knihy. Jako bývalá účetní docela papírování zvládám. V posledních letech jsem nepotřebovala neschopenku a nenapadlo by mě, že bych žádala o přídavky na svého studujícího syna. Nikdy jsem na ně neměla nárok.
Jenže se stalo, že jsem šla na plánovanou operaci a z nižšího platu, který mám, mi měla být vyplacena neschopenka. Tři měsíce jsem nemohla pracovat, jen jsem doma psala a v té době mi nebyl vyplacen žádný honorář (platí se pololetně, někdy ročně). Za toto čtvrtletí jsem zjistila, že se synovým výživným bychom se mohli dostat na přídavky na dítě. Podle kalkulačky Úřadu práce to jasně vycházelo.
Výsledek: Na přídavky přišlo po třech měsících vyrozumění, že syn nemá nárok, jelikož jsme měli příjem o šest tisíc vyšší, než byl součet neschopenky a výživného. Koukala jsem na ten dokument jako „magor“. Zvedla jsem telefon a ptala se, jak je to možné. Paní mi nebyla schopná odpovědět. Prý mají takové podklady…tak nevím, já těch šest tisící navíc nemám!
A neschopenka? První peníze jsem dostala po dvou a půl měsících. Asi to znáte, že? Stále ještě nemám vše vyplacené.
A to si představte, že jsem jednou poslala (opravdu si dávám pozor na termíny) svoje sociální pojištění o tři dny později (neohlídala jsem víkend) a přišlo mi penále. Sice pár korun, ale dorazilo do datové schránky. Teď se blíží datum odeslání DPH. To víte, že to pošlu přesně na den a jsem zvědavá, kdy mi pošle Finanční úřad přeplatek na dani, jelikož jsem si celý rok neuplatňovala daňový bonus na syna ve výplatě a mám na nějakou tu korunu nárok. Termín je ze zákona třicet dní. Nikdy se však nestalo, že to FU dodržel. Uvidím.
Co na to říci? Možná snad odpovědět slovy Krakonoše: „Hůř bylo a lidé nenaříkali.“ Jenže tady nejde o to, zda je hůře nebo lépe. Tady jde o dodržování termínů jak ze strany úřadů, tak obyčejných lidí. Ach jo😊

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.