Danka Šárková

Spisovatelka

Danka Šárková

Postřehy v době koronaviru – 3. příběh

Už jsme si zvykli, že každý den se informace od vlády mění. Jeden den zjistíte, že roušku máte nosit do lesa, pak zase ne. Jeden den slíbí, že nebudete muset platit určité daně, druhý den je to jinak. O platbách pojištění pomlčím a v nájemném a úvěrech jsou zmatky. Na uvěry Covid se asi stála fronta už v době, kdy ještě koronavirus nebyl😊). Nechci řešit politiku, mám svých starostí dost. Ale na kulturu, kam patřím já, úplně zapomněli, ta asi už nikdy v téhle zemi nebude potřeba. Nestěžuji si, že mi v březnu měsíci knihy skončila práce, kterou jsem měla dohodnutou nejen na tento měsíc, ale i na další měsíce dopředu. Měla jsem kulturními akcemi vydělat na vydání další knihy Alenka, Krakonoš a lev. Kniha v září nebude, jelikož kulturu nikdo nepodpořil. Chápu, že je nutné zachránit velké továrny, ale tím, že se nebudou tisknout knihy, problém budou mít i velké tiskárny, což je také továrna. Kdo z vás sleduje knižní trh, asi ví, co se děje. Vezou se nejenom spisovatelé, ale též redaktoři, korektoři, grafici. Mnoho z nás pracuje na honoráře/máme příjem třeba 6000 měsíčně, ale máme/, tedy pod rodným číslem a nemá nárok na nic. Nejsme OSVČ ani zaměstnanci.

Už od září 2019 mám pro děti ve věku 6 až 11 let připravené představení s názvem Krkonoše, Krakonoš a zvířátka právě ke knize ALENKA A KRAKONOŠ, ke kterému měl vyjít v září již zmiňovaný druhý díl Alenka, Krakonoš a lev. Pokud vím z doslechu od učitelek, knihovnic a různých nadací, jde prý o velmi zdařilý projekt ke knize, který jsem si sestavila. Snad?? Vzdělávám v něm děti o naší zemi, o Krkonoších a součástí je autorské čtení z knihy Alenka a Krakonoš. Dětičky hrají divadlo, kde musí hrát kočku Mášu, pejska Sisinku nebo bernardýna Karla. Moc se mi stýská po dětech a po cestování po naší republice. Chci tady poděkovat všem knihovnicím, se kterýma jsem mluvila po telefonu nebo po mejlu: „Jste skvělé, děkuji.“ Většina mi vyšla vstříc a přehodily jsme akce na rok 2021 nebo na podzim. Když se totiž stalo, že vyhlásili uzavření škol, měla jsem přesně pauzu mezi dvěma představeními pro děti na Moravě u hranic se Slovenskem a měla jsem pokračovat deset dní po Moravskoslezském kraji. Takže děkuji všem v Hrozenkově, Karolince, Studence, Pustějově, Prostějově, Novém Jičíně a poté i v dalších krajích. Sejdeme se až tohle vše pomine😊) A těm, kdo jste si do knihovny zakoupili knihu Alenka a Krakonoš přímo ode mě s 50% slevou děkuji za podporu. A vy, kteří byste knihu chtěli buď do knihovny nebo do pro své dítko, aby každý den něco četlo, RÁDA VÁM JI POŠLU s věnováním. Podpoříte tak finančně to, aby se na pultech objevila další kniha pro děti. Koupí jakékoliv knihy přímo od nakladatele podpoříte knižní trh, a tím pádem i vydávání dalších knih. Momentálně jsou bohužel vyhlídky takové, že knižní trh spadne na 30%, pokud nepomůže vláda. //Všechny moje knihy najdete zde:

Fotku, kterou vidíte, jsem vytvořila pro vaše děti. Na stole sedí pejsek Sisinka a na klíně mám naši kočku Dášu. Obě jsou skutečné, jen jsem jim dala v knize trošku té pohádkové iluze do jejich úst. A obě dokážou pěkně zlobit.

Připravena jsou dvě videa s autorským čtením. Brzy je přidám. Těším se na vás děti 😊

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.